Artemis Günebakanlı ve Fotoğraf

1. Artemis Günebakanlı kimdir?

27 yaşını atlatmaya çalışan, sevdiği şeyleri yaparak yaşamaya istekli, kendi halinde bir insandır.

2. Sizi fotoğraf sanatına sürükleyen ne idi, nedir başlangıcı bu sevdanın?

Sanırım annemin elinde fotoğraf makinesiyle uzun yürüyüşlere çıkmasıydı. O kendine daha iyi makineler aldıkça eskilerini ben kullandım. Erasmus için Paris’e gittiğim 2008 kışında bir uzvuma dönüştü fotoğraf makinesi. O zamandan beri de birlikte yaşıyoruz.

3. Kapitalizm sanatçının ipini onu satın alarak tutmak niyetinde. Peki siz ve Türkiye’deki sanatçılar Kapitalizmin pençesini ne kadar hissediyor vücudunda?

Başkalarını bilmiyorum ama ben parayı mümkün olduğunca ‘araç’ konumunda tutarak hayatımı onun etrafında şekillendirmemeye çalışıyorum. Gerçekten sevdiğim işler yapmaya gayret ediyorum ve hayatımı bu şekilde kazanmaya çabalıyorum. Zor ama mümkün.

4. ‘Şöhret, bir adın etrafında toplanmış yanlış anlamalardır’ diyor Nietzsche. Fotoğraf sanatının çoğu zaman hakkının verilmediği son yıllarda artan şöhreti hakkında ne düşünüyorsunuz?

Eskiye göre daha çok insanın fotoğrafla ilgilenmesi ya da kendini fotoğrafçı olarak tanımlaması beni rahatsız etmiyor. Kendimi başkalarının yaptıklarına değer biçecek konumda görmüyorum. Yapılan işin maddi olarak hakkının verilmemesiyse tüm sektörlerde bulunan çok genel bir sorun ve bunda iş verenler kadar çalışanların da sorumluluğu var.

5. ‘Artemis Günebakanlı Fotoğrafları’ terimini yansıtacağını düşündüğünüz tek fotoğraf istesem sizden bu hangisi olurdu? Tarzınızı nasıl tanımlarsınız?

Yağmurdan önce uzun uzun denize, bulutlara ve dağlara bakmak hayatım boyunca yapmak istediğim bir şey. O yüzden bu fotoğrafa karar verdim. İçinde aylaklık var. Tarzımı ‘içgüdüsel’ olarak tanımlamak doğru olur. Bazen çekimlerden önce kareleri planlasam da çoğunlukla çekim anında hissettiklerim yönlendiriyor beni.

6. Kimdir o kalbinizi fetheden fotoğrafçılar?

Çoğunlukla müzisyenlerle çalışan fotoğrafçılar beni heyecanlandırıyor. Her zaman hayran olduğum tek isim Anton Corbijn.

7. Fotoğraf dışında neler yapar Artemis?

Manyetik Bant adlı bir blogum ve radyo programım var. Vaktimin çoğunu müzik dinleyip müzik yazarak geçiriyorum. Erkek arkadaşımla bir kostüm atölyemiz var, orayla ilgileniyorum. Yazdan beri de Mükü adlı bir gömlek markası büyütmeye çalışıyorum. Birkaç butikte satılıyor şimdi ürünlerim.

8. Artemis’in başkenti neresidir?

Hayatımı İstanbul’ da geçiriyorum ama başkentimin henüz görmediğim bir yer olmasını isterim.

9. Türkçede olmazsa olmaz kelimeniz nedir, neden?

Soruyu okuduktan sonra duvara baktım ve aklıma ilk ‘dert’ kelimesi geldi. Herhalde yaptığım her şeyin altında bir dert anlatma isteği olmasından.

10. Artemis’in gelecek projelerinden ve sergilerinden bahsedecek olursanız?

Planlanmış fotoğraf çekimleri var önümde ama sergi olur mu olmaz mı bilemiyorum. Sadece daha çok fotoğraf çekmeyi düşünüyorum, bir süredir uyuyor gibiyim. Bloga da çok yazı yazmak, radyoda güzel şarkılar çalmak, daha çok konser izlemek, daha çok gezmek ve Mükü’yü ilerletmek aklımdakiler. 

About/ Hakkında

Söyleşi : Pınar Derin Gençer

Bir cevap yazın