Belen Alkan ve Fotoğraf

1. Belen Alkan kimdir?
1991 yılında doğdum. 2009’da kazandığım Marmara GSF’de halen eğitimimi sürdürmekteyim. Bitirmek gibi bir niyetim yok.
2. Sizi fotoğraf sanatına sürükleyen ne idi, nedir başlangıcı bu sevdanın?
Aile albümlerini karıştırıp eski, güzel fotoğraflara imrendigim donemlerde babam ufak bir dijital fotoğraf makinesi hediye etmişti. Tabii ki hemen hemen herkesin sahip oldugu dede yadigarı Zenit bende de vardı ve kendi kendime öğrenmeye çalışarak iyi kötü bir yola girmiş bulundum.
3. Kapitalizm sanatçının ipini onu satın alarak tutmak niyetinde. Peki siz ve Türkiye’deki sanatçılar Kapitalizmin pençesini ne kadar hissediyor vücudunda?
Eldeki materyallerin dışarda daha iyisinin olduğunu bilmek benim icin biraz heves kırıcı olsa da sevdiğim işi yaparken parayı düşünmemeye çalışıyorum. Elimdekiyle yetinip o kandırmacanın içine girince başka şey düşünemez oluyorum çünkü.

4. ‘Şöhret, bir adın etrafında toplanmış yanlış anlamalardır’ diyor Nietzsche, Fotoğraf sanatının çoğu zaman hakkının verilmediği, son yıllarda artan şöhreti hakkında ne düşünüyorsunuz?
Fotoğraf en ulaşılabilir sanatlardan biri. Artık herkes 1 haftada kendine fotoğrafçı sifatini koyabiliyor. Koysun. Ben hala kartvizit bastirmaya utaniyorum. 
5. ‘Belen Alkan Fotoğrafları’ terimini yansıtacağını düşündüğünüz tek fotoğraf istesem sizden bu hangisi olurdu? Tarzınızı nasıl tanımlarsınız?
Mesaj verme kaygisi icermeden estetik bir seyler ortaya koymaya çalışıyorum. Karanlık odada biraz daha deneysel işler ortaya çıkarmaya çalışsam da her zaman karanlık odada çalışamıyorum. Genel olarak dış mekanda kurgusal fotoğrafa yöneliğim.
6. Kimdir o kalbinizi fetheden fotoğrafçılar?
Eugenio Recuenco, Helmut Newton, Diane Arbus, Ryan McGinley. Su an aklıma gelenler bunlar. 
7. Fotoğraf dışında neler yapar Belen?
Dışarı çıkmayı özleyene kadar evde vakit geçirmeyi seviyorum. Derya Baykallık yapıyorum ara sıra. Farklı yerlere gitmeyi sevsem de her zaman fırsat olmuyor. Bir aksilik çıkmazsa baharda 2 aylığına Londra’ya gideceğim o zaman daha ilginç seyler anlatabilirim umarım. Genel olarak sıkıcı bir insanım.
8. Belen’in başkenti neresidir?
İstanbul’u at, Kınalıada kalsın. 
9. Belen’in gelecek projelerinden ve sergilerinden bahsedecek olursanız?
Nasıl olacağını hiç düşünmedim ama bir şekilde çok para kazanıp hiçbir şeyi dert etmeden sadece kendim için fotoğraf çekmek istiyorum. Sergi gibi özen gösteren şeyler benim gibi sabırsız insanlar için degil bence. O yuzden hic sergi açmak gibi bir hayalim olmadı.
About / Hakkında
Söyleşi: Pınar Derin Gençer

Bir cevap yazın