3. Bozcaada Sinema Günleri 18-21 Eylül tarihlerinde adada yapılıyor

Bozcaada Belediyesi ana sponsorluğunda, Bozcaada Sanat Galerisi (Itırlı Bahçe) ve Sinema ve Televizyon Eseri Sahipleri Meslek Birliği'nin (SETEM) katılım ve organizasyonuyla düzenlenen “3. Bozcaada Sinema Günleri” 18-21 Eylül 2014 tarihlerinde Bozcaada’da düzenleniyor.

Adada iki yıldan beri düzenlenen ve bu yıl üçüncüsü gerçekleşecek olan Sinema Günleri’nde, bu yıl programa seçilen filmler “Dönüş” ana teması çerçevesinde belirlendi. Bu bağlamda, Yönetmen M.Tayfur Aydın’ın “İZ-Reç” filmi,Yönetmen Yeşim Ustaoğlu’nun “Bulutları Beklerken” filmi ve Yönetmenliğini Türkan Şoray’ın yaptığı “Dönüş” adlı filmler aracılığıyla, Dönüş temasının yaşamda aksettirdiği olguları ve vurguladığı çeşitli anlamları Adadaki sinemaseverler dört gün boyunca yedinci sanat aracılığıyla izleme olanağı bulacaklar.

Sinema Günlerinin son gösterimi 2014’te 100. yılını kutladığımız Türk sinemasının bu yılı onuruna yapılacak bir gösterim: “Ah Güzel İstanbul” Film Atilla Dorsay’a göre; “Safa Önal üstadın en özgür biçimde yazdığı senaryodan, Atıf Yılmaz’ın en serbest vezin filmi ve bir İstanbul güzellemesi sayılabilir.”

Sinema günleri boyunca Yönetmen M. Tayfur Aydın filmin gösteriminden sonra filmine ilişkin soruları yanıtlayacak. A.Ü. İlef’ten Dr. Özlem Özdemir Film Çözümü şeklinde programdaki diğer iki filme ilişkin kuramsal açıklamalarda bulunacak. Prof. Dr. Haluk Şahin Sinemamızın 100. Yılı münasebetiyle son gösterim günü bir değerlendirme konuşması yapacak.

3. Bozcada Sinema Günleri’ne sinemaya gönül vermiş tüm sinemaseverleri Adanın büyülü atmosferi altında 2014 güz akşamlarında filmleri izlemeye bekliyoruz.