Ezgi Turan ve Fotoğraf

Ezgi Turan kimdir?

İstanbul’da 90’lı yılların başında doğdum. İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde, POV (Fotoğraf ve Video) öğrencisiyim, 2009 yılından itibaren bu alanda çeşitli sergilerde bulundum.

Sizi fotoğraf sanatına sürükleyen ne idi, nedir başlangıcı bu sevdanın?

Görüntüleme isteği öncelikle fotoğrafla değil, video ile başladı. 2006 yılında çektiğim belgesel sonrasında hayatımdaki birtakım değişikliklerin verdiği haz olarak nitelendirebilirim.

Kapitalizm sanatçının ipini onu satın alarak tutmak niyetinde. Peki siz ve Türkiye’deki sanatçılar kapitalizmin pençesini ne kadar hissediyor vücudunda?

Kapitalizm çağımızın adı. Bunu düşünmek yerine çalışan ve doğru şeyler yapan insanların kazandığı zaman dilimine odaklanmalı.

“Şöhret, bir adın etrafında toplanmış yanlış anlamalardır” diyor Nietzsche, Fotoğraf sanatının çoğu zaman hakkının verilmediği, son yıllarda artan şöhreti hakkında ne düşünüyorsunuz?

Özellikle son zamanlarda instagram üzerinden yeni bir tarz başladı, buna karşı değilim, çağ değişirken yeni şeylerin karşısında durmak yerine onunla birlikte ilerlemek gerekiyor. Kullanılan analog, dslr veya instagram da olsa önemli olan en iyi ne yapılabileceği.

“Ezgi Turan Fotoğrafları” terimini yansıtacağını düşündüğünüz tek fotoğraf istesem sizden bu hangisi olurdu? Tarzınızı nasıl tanımlarsınız ?

Portrelere bir yönelimim var ama biri beni uyarmadığı sürece bunun bana ait olan birşey olduğunu unutuyorum, histerik bir yaklaşım. Bunun dışında ağır başlı ilerleyen tarzım son günlerde biraz daha sert olmak istiyor.

Kimdir o kalbinizi fetheden fotoğrafçılar ?

Horst P. Horst ve Paolo Roversi yeri ayrı ama Diane Arbus, Irving Penn, Helmut Newton, Jean – Francois Lepage olmadan da olmaz. Son zamanlarımın gözdesiyse Tim Walker.

Fotoğraf dışında neler yapar Ezgi?

Pek iyi olmasa da çizimle uğraşıyorum. Benim için video gelecekte kendini daha fazla gösterecek, yazı yazmakta bir şekilde hayatımın parçası ama daha gizliden ilerliyor.

Ezgi’ nin başkenti neresidir?

İstanbul.

Ezgi’nin gelecek projelerinden ve sergilerinden bahsedecek olursanız?

Henüz ham haliyle bekleyen, 2013 ikinci yarısından sonra ortaya çıkabilecek bir projemiz var. Korhan Erel ile birlikte yürüttüğümüz bu proje, en kaba haliyle müzikli bir kitap. Bunun akabinde bir sergi gelebilir.

About/ Hakkında

http://ezgituran.com/

Söyleşi: Pınar Derin Gençer

Bir cevap yazın