Filmekimi Başlıyor

8-14 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan Filmekimi, dokuzuncu yılında yine dünyanın belli başlı festivallerinde gösterilen ve çok ses getiren ödüllü yapıtlarla usta yönetmenlerin son filmlerini izleyicilerle buluşturacak. Filmekimi programında bu yıl rekor sayıda 30’a yakın film yer alıyor.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından düzenlenen ve sinemaseverlerin merakla beklediği Filmekimi, bu yıldan itibaren sinemanın destekçisi LG sponsorluğunda, 8–14 Ekim tarihleri arasında gerçekleşiyor. Filmekimi, dokuzuncu yılında yine dünyanın belli başlı festivallerinde gösterilen ve çok ses getiren ödüllü yapıtlarla usta yönetmenlerin son filmlerini izleyicilerle buluşturacak. Filmekimi programında bu yıl rekor sayıda 30’a yakın film yer alıyor.

FİLMEKİMİ’NDE ÖDÜLLÜ FİLM SOMEWHERE
Geçtiğimiz Cumartesi akşamı 67. Venedik Film Festivali’nde en iyi filme verilen Altın Aslan ödülünün sahibi olan, Sofia Coppola’nın Somewhere /Bir yerlerde filmi, sinemaseverlerle Filmekimi kapsamında buluşacak. Jüri başkanı ünlü yönetmen Quentin Tarantino’nın “Filmin sanatsal kalitesi bizleri büyüledi” ifadesiyle açıkladığı filmin senaryosu da Sofia Coppola’ya ait. Filmin başrollerinde Blade filminin kötü vampiri Stephen Dorff yer alıyor. Dorff’un canlandırdığı Hollywood yıldızı Johnnie Marco karakteri, 11 yaşındaki kızı Cleo’nun beklenmedik ziyaretiyle alt üst oluyor. Cleo’yu Dakota Fanning’in kız kardeşi Elle Fanning canlandırıyor.

Ünlü Amerikalı yönetmen Francis Ford Coppola’nın kızı Sofia Coppola’nın çocukluk anılarından esinlendiği Somewhere / Bir yerlerde Amerika’dan önce İstanbul’da izleyici karşısına çıkacak. The Virgin Suicides ve Lost in Translation filmleriyle babası Francis Ford Coppola’dan bağımsız olarak da ismini duyuracağının sinyallerini veren Sofia Coppola’nın 2006’da çektiği Marie Antoinette, En İyi Kostüm dalında da Oscar kazanmıştı.

GÜZEL, TUHAF BİR RÜYA GİBİ
Mayıs ayında Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye’yi kazanan, festival seyircilerinin Tropikal Hastalık filmiyle tanıdığı ve 2001’de İstanbul Bienali’ne katılan Taylandlı yönetmen Apichatpong Weerasethakul’un son filmi de Filmekimi programında. Altın Palmiye kazanan ilk Tayland filmi olan Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives, metafizik konuların yanı sıra animizm ve reenkarnasyona da göndermeler yapsa da aslen şefkat hakkında… Cannes Film Festivali’nin jüri başkanı Tim Burton’a göre film “güzel, tuhaf bir rüya gibi.”

Filmekimi’nin tüm programına 22 Eylül’den itibaren www.iksv.org/filmekimi adresinden ulaşılabilir.

(Kaynak Birgün)

Bir cevap yazın