Hey! Ben Yitik Ülke,
Edebiyat Dergisi & Yayınevi

George Orwell - Hayvan Çiftliği / Bakırköy Belediye Tiyatroları

George Orwell Hayvan Çiftliği

George Orwell Hayvan Çiftliği romanını 1943 yılında yazmaya başlar.

İngiliz yazar 1945'te eserini tamamladığında, insanlık totaliter rejimler altında tarihin en karanlık sınavlarından birini büyük kayıplar yaşayarak vermiştir.

Hayvan Çiftliği'nin; Sovyet Rusya'da Marksizmi odağına alan "Komünist Devrim" fikrinin Stalin döneminde nasıl bir sömürü düzenine ve diktatörlüğe dönüştüğünü anlatmak için yazıldığı yönünde yorumlar yapılmıştır. Orwell; aynı zaman dilimi içinde Hitler, Franco, Mussolini ve Stalin'i var eden koşulları iyi okumuş bir yazar olarak aslında eleştirel bir dille çağının ruhunu yansıtmıştır. Çoğunluğu kucaklayan söylemler üreterek yükselen bu hareketler, başlangıçta, Fransız İhtilali'nin de temel ilkeleri olan; özgürlük, eşitlik ve kardeşlik fikrine yaslanırlar. Ancak; 'İhtilal Satürn gibidir; kendi evlatlarını yer.'

Orwell'in ideal bir toplum fikrine ulaşmaya çalışan hayvanların yaşadıkları süreci anlatırken açığa çıkardığı temel çatışmalar, zeminindeki tarihsel perspektif ne olursa olsun geçerliliğini sürdürüyor. Bunun bir diğer güçlü nedeni fabl tekniği kullanılarak yazılan romanın, sert bir bakışla şekillendirilmiş olan politik içeriğini masalsı bir estetik ile aktarıyor olması. Bu zıtlık, romanı tiyatroya uyarlamak ve sahne estetiğine dönüştürmek için de oldukça zengin bir malzeme sunuyor.

Peter Hall'un uyarlamasını yaptığı, Emrah Eren'in yönettiği kara komedi türündeki müzikal; Orwell'in anı ve denemelerini de esas alarak madencilerin, lağımcıların ve hizmetçilerin dünyasına uzanan farklı bir Hayvan Çiftliği yorumu.

Oyunda totalitarizmin propaganda dilini kullanarak nasıl yükseldiğine ve zaman ilerledikçe baskı atmosferini nasıl arttırdığına yönelik bir vurgu mevcut. Ancak sahnelemede tüm bu atmosferin içinde öncelikli olarak görünür kılınan, metnin bugün de güncelliğini koruyan en temel meselesi olarak; zor şartlarda, riskli işlerde, çok çalışıp az kazananlar.

Bu kez sahnelemede, George Orwell de bir karakter olarak seyirci karşısına çıkıyor. Orwell, beş parasız bir halde yoksulların ve hizmetçilerin arasına karıştığı gençlik günlerinden insan hikayeleri anlatıyor bize. Onların arasında ama onlardan olmayan biri... Orwell'in gençlik anılarını bu mesafeden dinlemek Hayvan Çiftliği'ni yazan yazarın bakış açısını sorgulamaya açarak romana sahne üzerinde yeni bir yorum getiriyor. (Oyun tanıtımından)

Yazan: George Orwell
Uyarlayan: Peter Hall
Çeviren: Özge Kayakutlu
Yöneten: Emrah Eren
Müzik: Richard Peaslee
Dekor: Barış Dinçel
Kostüm: Sadık Kızılağaç
Işık: Yakup Çartık (Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü’ne teşekkür ederiz.)
Koreograf: Cihan Yöntem
Müzik Direktörü: Kıymet Berrak - Çağlayan Çetin
Dramaturg: Ceren Ercan
Şarkı Sözleri: Faruk Üstün
Bayrak Tasarım: Ethem Onur Bilgiç
Plastik Makyaj Tasarım & Uygulama: Dükkan-ül Hayal
Yardımcı Yönetmen: Şirin Asutay
Reji Asistanları: Emre Koç, Yunus Emre Kılınç, Gülru Pekdemir
Kostüm Asistanı: Suzan Erbilgin

Oyuncular:

Levent Tülek, Alican Yücesoy, Ali Aziz Çölok, Cihan İnan Bekar, Gözde Ayar, Esra Pamukçu Bozkurt, Esra Ruşan Kızılgök, Mustafa Sercan Yener, Faruk Üstün, Cumhur Arat, Ali Kil, Burç Ara, Kadir Hasman, Emel Turan, Özge Çatak, Eda Özdemir, Kadir Hasman

 

Oyun, 11 Aralık 2014 tarihi itibariyle izlenilebilir...

Paylaş:
Tarih: Ağustos

Yorumlar