İstanbul’da “Japon Filmleri Festivali”

“2010 Türkiye’de Japon Yılı” etkinlikleri kapsamında Japonya Görsel Endüstri Teşvik Kurumu ve Japonya Kültür Müsteşarlığınca düzenlenen “Japon Filmleri Festivali” başladı.

Cinebonus Maçka G-Mall’daki festivalin açılışında konuşan Japonya Kültür Müsteşar Yardımcısı Takafumi Goda, bu yıl Japonya ile Türkiye arasında kurulan dostluğun 120. yıl dönümü olduğunu belirterek, 2010 yılının da Türkiye’de ”Japonya Yılı” olarak kutlanacağını söyledi.

Goda, festivalin İstanbul’da gerçekleştirilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, festival kapsamında gösterilecek filmlerin Türkiye’de ilk kez seyirciyle buluşacağını bildirdi.

Festivalin düzenlenmesinde emeğe geçenlere teşekkür eden Goda, ”Filmlerin günümüz Japonya’sını daha iyi anlamanıza yardım edeceğini umuyorum” dedi.

Festivalin açılış filmi ”Sevgili Doktor”un yönetmeni Miva Nişikava da salona girmek için oluşan kuyruğun dikkatini çektiğini belirterek, ”Türk insanının Japon filmlerine bu kadar ilgi duyduğunu bilmiyordum. Bu beni çok sevindirdi” diye konuştu.

Nişikava, filmi gösterileceği için çok fazla bilgi vermek istemediğini söyleyerek, filmi izledikten sonra herkesin kendi yorumunu yapabileceğini kaydetti.

Miva Nişikava, günümüz Japonya’sının toplumsal sorunları gibi konuların film aracılığıyla gösterileceğini belirtti.

Konuşmaların ardından ”Sevgili Doktor” filminin gösterimi yapıldı. Bir önceki filmi ”Sallanmak” ile birçok sinema ödülü alan ve ”Cannes Film Festivali Yönetmenler Haftası”na davet edilen Nişikava’nın yönettiği filmde, tıp fakültesinden mezun olduktan sonra küçük bir köye tayin olan Soma’nın verdiği mücadele ve köydeki tek doktor İno’nun ortadan kaybolmasıyla yaşanan gelişmeler konu ediliyor.

Festival kapsamında ayrıca, yarın ”Yamazakura-Yaban Kirazı Çiçekleri”, ”Yarının Anıları” ve ”Etrafımızdakiler” ile 17 Ocak Pazar günü ”Nasıl Kendim Oldum”, ”Dün Hiroshima’da Bugün Hiroshima’da” ve ”Zirve Nirengi Taş Kayıtları” adlı filmlerin gösterimi yapılacak.