Hikmet Temel Akarsu “Kaybedenler’in Öyküsü”yle İngilizcede

Türkiye’deki yeraltı edebiyatının en önde gelen yapıtlarından biri; birçoklarına göre de en önemlisi sayılan ‘Kaybedenler’in Öyküsü İngilizcede yayımlandı.

90’lı yılların ikinci yarısında yayımlandığında büyük ilgi gören ve bir dönem gençliğini derinden etkileyen Hikmet Temel Akarsu’ya ait ‘Kaybedenler’in Öyküsü adlı kült roman Emre Karacaoğlu tarafından İngilizce’ye çevrilerek Amazon.com’da “kindle-book” olarak yayımlandı. Kapak fotoğrafı ise tanınmış kısa film ve fotoğraf sanatçısı Gökçe Pehlivanoğlu’na ait.

Hatırlanacağı üzere 90’lı yıllarda küreselleşmenin yaygınlaşmaya başlamasının ilk yansımaları olarak gelişmiş metropolleri saran yadsıyıcı duygular en çok İstanbul’un Kadıköy semtinde gençleri etkisi altına almıştı. Rock müziğinin bir alt türevi olan grunge rock akımı giderek yayılırken depresyon ve yabancılaşma kapsayıcı bir hal almıştı. Böyle bir ortamda yayımlanmakta olan bir radyo programı (Kaybedenler Kulübü) eksen alınarak yazılan romanda Kadıköy’deki grunge rock ortamları, o dönemki yeraltı kültürü ve muhalif duygu derinlemesine verilmişti. Daha sonra üç de devam cildi yazılarak İstanbul Dörtlüsü (“Rock ’n’ Roman”) adını alan seri, (İngiliz, Küçük Şeytan ve Media) yaklaşık 800 sayfalık bir eser. Olasılıkla bütün zamanların en uzun rock romanı.

Bu ilgi çekici edebiyat serüvenini İngilizceye çeviren Emre Karacaoğlu kimdir: 1983 yılında İstanbul’da doğan Emre Karacaoğlu, Erenköy İlköğretim Okulu ve sonrasında Üsküdar Amerikan Lisesi’nden mezun oldu. Baba mesleği olan gemi inşaat mühendisliği yapmaya karar verip İstanbul Teknik Üniversitesi Gemi İnşaat Mühendisliği Bölümü’nden mühendislik diplomasını aldı. Üniversiteye başladıktan sonra Varlık, Cumhuriyet Kitap, Radikal Kitap, Cinemascope, Akşamlık, Gösteri, Gerekli Şeyler, HolySin gibi mecralarda kitap/film eleştirileri ve fikir yazıları yazdı. 2005 yılından derginin yayına ara verdiği 2010 yılına kadar Yüxexes dergisinde müzik, sinema ve edebiyat üzerinde her ay yazıları yayımlandı. İnternet ortamında muhtelif sanat sitelerinde düzenli olarak yazıları yayımlanmaktadır.

Losers’ Tale Karacaoğlu’nun Amazon.com’da yayımlanan en son kindle-book’udur. Çevirmenin Hikmet Temel Akarsu imzalı dört öykü çevirisi daha önce Amazon.com’da yayımlanmıştı.

Losers’ Tale

Basın Duyurusu

Eser: “Losers’ Tale”
Orijinal ismi: “‘Kaybedenler’in Öyküsü”
Yazan: Hikmet Temel Akarsu
Çeviren: Emre Karacaoğlu
Kapak Görseli: Gökçe Pehlivanoğlu
Türü: Roman – (Kindle Book)
Link: http://www.amazon.com/Losers-Tale-Istanbul-Quartet-ebook/dp/B0044443II/ref=sr_1_5?s=gateway&ie=UTF8&qid=1285227944&sr=8-5
Fiyat: 4.99 USD

Bir Cevap Yazın