“Mutsuz Aşk Vardır” Radikal Kitap’ta

ÖYKÜ TOROS IRVANA

Mutsuz Aşk Vardır’daki öyküler aşkın ne olmadığı sorusuna birer yanıt niteliğinde.

Aşk, eskiden beri sanatçıların en çok kafa yorduğu konulardan biri olagelmiş. Nice şiirin, öykünün, romanın, tiyatro oyununun, filmin, müziğin temasını oluşturmuş. Yazarlara öyküler, romanlar yazdıracak, şairlere şiirler kaleme aldıracak, müzisyenlere besteler yaptıracak kadar güçlü ancak keskin çizgilerle, bilindik kavramlarla tanımlanamayacak kadar muğlak bir kavram, aşk.

“Aşk nedir?” sorusuna verilen en güzel yanıtlardan biri, bu topraklarda yetişen nadide yeteneklerden birine, ozanların ustası Aşık Veysel’e ait. Aşık Veysel, “Seversin, kavuşamazsın aşk olur,” diyerek belki de en acımasız ama en gerçekçi tanımını yapmış aşkın.

Dünyanın en mutsuz kitabı
14 Şubat Sevgililer Günü arifesinde raflarda yerini alan ve “Dünyanın en mutsuz kitabı” olarak okura tanıtılan Mutsuz Aşk Vardır kitabındaki öyküler, “Aşk nedir?” sorusuna değil de, aşkın ne olmadığı sorusuna birer cevap oluşturur nitelikte âdeta.

Kurulduğu günden bu yana okurlarıyla interaktif bir ilişki içinde olan, genç ve amatör yazarlara fırsat tanımak ve destek olmak amacıyla çeşitli projeler yürüten Yitik Ülke Yayınları, sosyal medya aracılığıyla duyuru yaparak, okurlarından gelen mutsuz aşk öykülerini bir araya getirmiş ve ortaya 133 yazarlı bir öykü antolojisi çıkmış. İki yıla yakın bir zamanda hazırlanan kitapta yer alan öykülerin çoğu, yazarlarının yayımlanan ilk öyküleri.

Mutsuz aşk öykülerinin derlendiği kitabın yayımlanma tarihinin aşk kelebeklerinin uçuştuğu, sevgi sözcüklerinin fısıldandığı bir güne denk gelmesi tesadüf değil elbet. Mutsuz Aşk Vardır, 14 Şubat’a inat bir anti-Sevgililer Günü kitabı olarak tasarlanmış.

Kitap, dünyaca ünlü şair Louis Aragon’un “Mutlu Aşk Yoktur” şiirine selam çakıyor ilk sayfasında. Kitaptaki her öykü, Aragon’un şiirindeki şu mısraların birer yansıması gibi:
“Bir tek aşk yoktur acıya gark etmesin
Bir tek aşk yoktur kalpte açmasın yara
Bir tek aşk yoktur iz bırakmasın insanda”

mutsuzaşkvardır

133 öykünün ortak noktası: Aşk acısı
Kendi tecrübelerimize ve çevremizdekilerin yaşadıklarına bakarak diyebiliriz ki, her aşkta, bir mutsuzluk, umutsuzluk, kalp kırıklığı, küskünlük, hasret, acı, yalnızlık vardır. Kimisi hayatı boyunca gerçek aşkı arar, kimisi gerçek aşkı bulup kaybeder, kimisi de geçici ve sahte duygu yoğunluklarını gerçek aşk zannedip aldanır. Hemen hemen herkesin geçmişi bir aşk acısı barındırır. Bazısının yarası tazedir, kanar durur, bazısınınki seneler önce kabuk bağlamıştır.

Hayatına girdiği zaman ayaklarını yerden kesen aşk, acımasızca çekip gidişiyle sertçe yere indirir insanı. Bu süreçte uğruna şiirler yazılan, şarkılar bestelenen sevgili, ebedi düşmana dönüşüverir. Sıklıkla söylenen “Uğruna ölürüm”, “Sensiz yaşayamam”, “Senden başkasını sevemem” cümlelerinin içleri bir anda boşalıverir.

Mutsuz Aşk Vardır’daki 133 öykünün yazarı, geçmişleriyle yüzleşerek, hafızalarındaki mutsuz aşk anılarını tazeleyerek, belki de yaralarını yeniden yeniden kanatarak kaleme almış öyküsünü. Kurgusal öykülerin yanısıra bire bir yaşanmış gerçek aşk hikâyeleri de yer alıyor kitapta.

Mutsuz aşk öykülerinin kahramanları, hayatlarının bir devresinde aşkı tanımış, aşkı yaşamış ancak sonra yalnız kalmış, terk etmiş ya da terk edilmiş, aldatmış ya da aldatılmış kadınlar ve erkekler… Hepsinin bir ortak noktası var: Aşk acısı. Konu mutsuz aşk olunca, kaçınılmaz olarak peşi sıra gelen kavram aşk acısı da öykülerin tümünün odak noktasını oluşturuyor. Kitabı okuyanlar, mutsuz aşkın 133 farklı haline tanıklık ederken, kendisinden de bir parça bulacaktır elbet.

Kaynak: http://kitap.radikal.com.tr/Makale/mutsuzluga-da-var-misin-395489

Bir Cevap Yazın