Hey! Ben Yitik Ülke,
Edebiyat Dergisi & Yayınevi

Pınar Akarsu Tınç resim sergisi - ?Bir Çizgi Okyanus?

pinar tinc bozcaadaPınar Akarsu Tınç resim sergisi - “Bir Çizgi Okyanus” - Bozcaada / Rengigül Sanat Galerisi

İnsan tezat. Hem doğanın bir parçası, hem de doğanın düşmanı. İnsan yolcu. Hem doğasından kaçar, hem doğasını arar. İnsan resim. Hem renk ister, hem ışık, hem de gölge. Ama herşeyden önce insan hayal. Hem geçer gider, hem yeniden doğar. Dövme sanatı işte bu tezatların, yolculukların, resimlerin, hayallerin insanla buluşturan sanat. İnsanın sığındığı, kişiliğine, benliğine kazıdığı çizgilerin, renklerin, motiflerin, şekillerin sanatı. 
Bir küçük çizgi sergisi insanı o zengin sanatla buluşturuyor. Okyanusya kültüründe, okyanusya insanlarının ciltlerinde yaşayan, okyanusya doğasında yaşayan hayallerle, resimlerle, hikâyelerle buluşturuyor bizleri. Beton duvarlarımızdan, uçsuz bucaksız şehrimizden alıp kopartıyor bizleri. Ne kadar yol aldığımızı, ama yolculuğumuzda, doğadan ve hikâyelerimizden ne kadar uzaklaştığımızı hatırlatıyor bizlere. Ne kadar içimize kapandığımızı, ne kadar hayallerimizin kıraçlaştığını, renklerimizin solduğunu, masal dünyamızın küçüldüğünü anlatıyor bize. 
“Gelin!” diyor bu sergi bize, “gelin, kendimizi bırakalım, bu koca dünyada bize yabancı ama insana yakın rengârenk hikâyelere bakalım” diyor. “Gelin, kendimizi unutalım; gelin ufkumuzu, kutuplarımızı, anlayaşımızı, hayallerimizi tutuşturalım; gelin okyanusya dövmelerinin kıvrak dansıyla, insan motiflerinin sıcaklığıyla, doğasının canlılığıyla buluşalım” diyor.  

Sanatçının kişisel blogu: http://www.pinartinc.blogspot.com/ 

Paylaş:
Tarih: Ağustos

Yorumlar