Yitik Ülke
Edebiyat Dergisi

Cumhuriyet Bayramı arifesinde ?O çılgın Türk?e saygı - Turgut Özakman gecesi

turgut özakmanEtkinlik: Ustalara Saygı Toplantısı – Turgut Özakman

 

Tarih: 28 Ekim Pazartesi

Yer: Melih Cevdet Anday Sahnesi- Akatlar Kültür Merkezi

Saat: 20.00

Türü: Ücretsiz

 

“Ustalara Saygı” toplantıları, yeni sezonuna kısa bir süre önce yitirdiğimiz Turgut Özakman için hazırlanan geceyle başlayacak. Beşiktaş Belediyesi tarafından dokuz yıldır düzenlenen etkinlik, 28 Ekim akşamı Cumhuriyetin efsane kitabı “Şu Çılgın Türkler”in yazarını anarak erken bir Cumhuriyet Bayramı organizasyonu gerçekleştirecek. Faruk Şüyün tarafından, başta tiyatromuz ve edebiyatımız olmak üzere kültür hayatımıza sayısız katkısı bulunan Turgut Özakman için hazırlanan “Ustalara Saygı” toplantısı, saat 20.00’den itibaren Akatlar Kültür Merkezi’nde takip edilebilecek. 

Tiyatromuza henüz 16 yaşındayken kaleme aldığı ilk oyunundan itibaren “Sarıpınar 1914”, “Fehim Paşa Konağı”, “Resimli Osmanlı Tarihi”, “Bir Şehnaz Oyun”, “Duvarların Ötesi” gibi klasikleşmiş yapıtlar armağan eden, aralarında Cumhuriyet tarihinin en çok satan kitabı “Şu Çılgın Türkler”in de bulunduğu romanlarıyla her kuşaktan okurun beğenisini kazanan, Devlet Tiyatroları ve TRT’de üst düzey görevlerde bulunan Turgut Özakman’ı gecede farklı tarihlerde birlikte çalıştığı mesai arkadaşları, dostları ve ailesi, seyircilere daha yakından tanıtacak.

Özakman ailesinin katılımıyla gerçekleştirilecek, Elçin Temel’in sunuculuğunu üstleneceği gecede Atilla Sav (görüntüyle), Ayhan Çilingiroğlu, Biray Üstüner, Betül Mardin (görüntüyle), Engin Balım, Ergun Evren, Gencay Gürün, Hakan Altıner, Halit Kıvanç, Hilmi Zafer Şahin, Hüsamettin Cindoruk, Müjdat Gezen (telefonla), Özcan Atamert, Serkan Balbal, Sevda Şener (görüntüyle), Sibel Sipahioğlu, Yekta Güngör Özden, Yıldırım Fikret Urağ ve Zihni Göktay ustayla ilgili duygu ve düşünceleri, anılarını seyircilerle paylaşacak.

Etkinlikte; Turgut Özakman’ın yaşamı fotoğraflar eşliğinde anlatılırken, ustanın radyo kayıtlarından konuşmalar da dinletilecek. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nın bu sezon yorumladığı “Ocak” adlı Özakman yapıtından bir bölüm de gecede seyircilere sunulacak. Özakman’ın ülkemizin önde gelen topluluklarınca sahnelenmiş yapıtlarından görüntüler de “Ustalara Saygı”da bir dia gösterisiyle izlenebilecek.

Dokuzuncu sezonuna Turgut Özakman gecesiyle başlayacak olan “Ustalara Saygı” toplantıları ülkemizin edebiyat, sanat, bilim, kültür ve sporunu yaratan ve bugüne taşıyan duayenlere, toplum adına teşekkür etme amacıyla yapılıyor. Türkiye’de bugüne kadar yapılan en uzun soluklu saygı etkinliği olan toplantılar 125’i aşkın dev isim için gerçekleştirildi. Etkinliklerde her alanda mesleğinin zirvesinde bin 300’ün üzerinde konuk sahneye çıktı. Etkinliklere 40 bine yakın seyirci katıldı.

Ayrıntılı Bilgi İçin:

Faruk Şüyün 0533 468 30 63

Akatlar Kültür Merkezi Melih Cevdet Anday Sahnesi: 0 212 351 93 82

Adres: Akmerkez’in Etiler’e giden kapısının karşısındaki Zeytinoğlu Caddesi üzerinde..

 

 

 

 

Paylaş:
Tarih: Ağustos

Yorumlar